21st CS

„Škole za 21. vek“ je regionalni program koji je finansirala Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a koji je osmislio i sprovodio British Council u periodu od oktobra 2018. do maja 2022. godine. Cilj programa je unapređenje digitalne pismenosti, veština kritičkog mišljenja i rešavanja problema (KMRP) i programiranja kod dece uzrasta od 10 do 15 godina širom Zapadnog Balkana i stvaranje obrazovnog okruženja koje stimuliše učenike da budu inovativni, sposobni da iskoriste potencijal novih tehnologija na svojim budućim radnim mestima i tako doprinesu ekonomskom razvoju zemalja u regionu. Program je realizovan u partnerstvu sa obrazovnim institucijama u regionu.

U okviru programa, svaka škola na Zapadnom Balkanu dobila je određen broj mikrobit uređaja – džepnih računara na kojima deca mogu da programiraju i koriste ih za rešavanje svakodnevnih problema u okviru različitih školskih predmeta. Ovaj uređaj omogućava učenicima da uče na zabavan, interaktivan i inovativan način. 

Nakon uspešno realizovanog programa u regionu Zapadnog Balkana, i na zahtev relevantnih ministarstava obrazovanja, British Council je obezbedio sopstvena sredstva za nastavak projekta od avgusta 2022. u Srbiji i Albaniji sa fokusom na nastavnike razredne nastave i učenike uzrasta od 6 do 10 godina.

„Čim su uzeli mikrobit uređaj u ruke, njihova mašta se razbuktala i počeli su s pitanjima: 'Šta ako pokušamo ovo?', 'Šta ako povežemo Mikrobit sa ovim?', 'Šta bi se desilo kad bismo uradili ovo?'. To je ključ - učiti kako se rešavaju nerutinski problemi. Deca postaju kreativna i to je, po mom mišljenju, veoma važno.“ - nastavnik

Kako smo počeli – Priča o najhrabrijim školama

Pilot-projekat Škole za 21. vek realizovan je u saradnji sa BBC-jevom Obrazovnom fondacijom mikrobit tokom 2017. i 2018. godine. U njemu je učestvovalo 135 škola i 26.000 učenika širom Zapadnog Balkana. 

Tokom pilot-projekta, 1180 nastavnika je obučeno kako da primeni nove veštine podučavanja koristeći mikrobit uređaj. Svi oni su prošli kroz petodnevnu uvodnu obuku o tome kako integrisati tri veštine (kritičko mišljenje, rešavanje problema i programiranje pomoću mikrobit uređaja) u proces nastave i učenja. Podršku im je pružalo 17 nacionalnih trenera za ključne veštine koje su obučili stručnjaci iz organizacije British Council i Obrazovne fondacije mikrobit.